Taner Özdeş
satışın 10 altın kuralı yazarı
Satışın 10 Altın Kuralı
İnsan doğuştan satıcı mıdır? Yoksa sonradan satıcı olunabilinir mi? Bu soruların cevapları herzaman tartışılsada net bir cevaba veya yüzde yüz kanıtlanmış bir sonuca henüz varılamamıştır.


Son Eklenen Makaleler

30 yıllık Aşkıma
27.12.2015 sevgili eşim Neylan ile 30. evlilik yıldönümüz

Doğum günüm
Bugün benim Doğum günüm

Kozmik enerji ile tanışmam
Kozmik Enerji, bütünsel yaklaşımla hem korunma, hem temizlenme hem de şifa sağlayan en etkili tamamlayıcı tıp yöntemidir.


Son Eklenen Haberler
  • 11.01.2017
    Bundan sonra beni www.tanerozdes.com.tr takip edebilirsiniz. www.tanerozdes.com sayfamı eski yazlarımı okuyabilmeniz için açık bırakacağım
  • 15.02.2015
    Bu pazar günü , 15 Şubat, Caddebostan Büyük Klüp'te Yazarlar günü yapılıyor. Ben de Büyük Klüp üyesi yazarı olarak saat 14.00-17.00 de kitaplarımı imzalamak için orada olacağım.
  • 23.11.2014
    Satış konusunda bilgi ve tecrübeye sahip bir Satış yetkilisi, Duygusal Zeka'ya sahip olmadan müşterisin etkileyemez, ikna edemez, uzun vadeli ilişkiler kuramaz.


Natro Hosting

12.12.2007 yorumlar
98
Satışın 10 Altın Kuralı
Satışın 10 Altın Kuralı
İnsan doğuştan satıcı mıdır? Yoksa sonradan satıcı olunabilinir mi? Bu soruların cevapları herzaman tartışılsada net bir cevaba veya yüzde yüz kanıtlanmış bir sonuca henüz varılamamıştır.

Satışın 10 Altın Kuralı 50. yaş özel baskısı önsözü

Yıl 2006, Satışın 10 Altın Kuralı kitabımın ilk sayısı piyasaya çıktı.  En büyük hayalimin gerçekleşmesi, Mediacat kitabımı basmaya başlaması ile başlayan bir yolculuk. Bugün yıl 2012 .. Tam 6 yıl geçmiş ve bu okuduğunuz benim 50. Yaşım adına basılmış , özel kapaklı ve 12. Baskısı piyasaya çıkmış .

 İnsanın hayatında her geçen gün önemlidir. Her geçen gün bir değişimdir.. Dünya değişir. Biz de bu değişime ayak uydurmaya çalışırız. Bu kitabı yazmam tamamen tesadüf eseri sevgili Vedat Akman’ın cesaretlendirmesi ile başladı ve bugünlere gelmenin mutluluğunu, gururunu yaşıyorum.

Bu sadece bir kitap değil diyen bir okuyucumdan gelen övgü dolu bir yorum, bu kitabı yazma amacımı net olarak ortaya koyuyor. Ben hayatım boyunca samimi, dürüst ve açık olmayı hayat felsefesi olarak seçmiş biriyim. Bu ister iş hayatında, ister özel hayatınızda uygulayabileceğiniz  sihirli bir formüldür. Satışın 10 Altın Kuralı okurlarının bu enerjiyi hissederek kitabı defalarca okumalarına sebep olmuştur. Aynı kitaptan 4-5 tane alan ve her yerde sürekli bulmak isteyen kişilerle tanıştım. Kitabı alıp müşterilerine hediye edenleri de gördüm. Amacım bilgimi cömertçe kitabı okuyan herkes ile paylaşmaktı.

Bu konuda en güzel hikayeyi birgün birisi bana anlattı. Bir D&R mağazasında  bir gün yaşlı bir kadın elinde 30-35 tane Satışın 10 Altın Kuralı kitaplarını alırken görülmüş. Merak eden bir müşteri yanına gidip sormuş bu kadar kitabı ne yapacaksınız, diye. Yaşlı bayan şöyle demiş “ Sevdiklerime ve dostlarima hediye edeceğim ..“  Harika değil mi !

Bu kitabı yazma ana sebebim insanlara cesaret ve ilham vermek, satışı sevdirmek ve bilgi ve tecrübelerimi bonkörce paylaşmaktı. Kitap hedefine ulaştı . Kitap elden ele dolaştı. D&R ve Remzi mağazalarında en çok satanlarda ilk 20’de çıktığı ilk günden beri yer aldı. Bu sene ise kitabın e-kitap versiyonu piyasaya çıktı. İkinci büyük hayalim kitabın Amazon’da satması.

Satışın 10 Altın Kuralı’nı yazdığımdan beri dünyada satış konusunda ne değişim yaşandı. İkinci kitabımı 2013 yılında çıkarmayi hedefliyorum. 50 yaş anısına basılan bu sayıda yeni yüzyılda Satışda değişim konusunda da kısa da olsa bahsetmek isterim ..

Satışta en büyük değişim Internet ile bilginin şeffaf hale gelmesiyle, gücün üreticiden tüketiciye geçmesi yle olmuştur. Bu değişim sonrasında, satışcılar bilgi konusunda alıcıların gerisine düşmüşlerdir. Satış bir teknikten çok bir ekip işine dönüşmüştür. Diğer yandan satışta en temel yetenekler daha da önem kazanmıştır .

Bu yetenekler nelerdir :

Ziyaret etmek, güven uyandırmak, iş geliştirmek, yaratıcı düşünmek, pazar ve rekabeti analiz etmek, müşteride ihtiyaç ve istek yaratan sorular sormak, çözüm yaratmak , etkili dinlemek, itirazları satışa çevirmek ve referans istemek ..

Yeni nesil satışcılar bizim nesile göre ilişki kurmak ve yeterli güven yaratmada daha başarısız olmaktadırlar. Bunun en önemli sebebi ise kota baskısı, kısa vadeli düşünce, aşırı rekabet  ve yeni müşteriler ile yeterli diyalog kuramamaktan kaynaklanmaktadır .

 

Satış konusunda yetenek sahibi olmak önemlidir, ama tek başına yeterli değildir. En önemli satış başarısı ise aktivitelerde disiplin sağlamak, yeni müşteri yaratmak, iş ve ilişki geliştirmek ve yakın takip ile sağlanmaktadır. Ayrıca, hedef odaklı çalışmak ve odaklanmak her zamankinden daha önemlidir. Yaratıcı olmak ve müşteriye tek alternatif yerine bakış açısını değiştirtebilmek, günümüzde satışcılarda olması gereken özelliklerdir..İlaveten, müşterilerden bilgi alarak ürün ve hizmetleri her gün geliştirmek, müşteri memnuniyetini tüm şirketin en önemli amaç ve hedefi haline getirebilmek .

Daha önce bahsettiğim gibi, satış günümüzde, bireysel yerine takım eforuna dönüşmüştür. Müşteriler ile sürekli irtibatta kalmak, ilişki geliştirmek,  proaktif olmak ve ilgiyi müşteriye hissettirmek , müşterileri rakiplere  kaybetmemek için zorunludur.

Satış bir insan işidir. Bu 6 senede değişmedi, 60 sene sonra da değişmeyecektir. Satış bilim ve sanat olmaya devam edecek ve kişilik özellikleri de satış performansı konusunda daha da önemli olmaya devam edecektir .

Son 6 yılda en önemli değişim ise, satış koçluğunun rekabet açısından zorunlu hale gelmesidir. Satış eğitimi almak tek başına yetmemekte, eğitim ve koçluk ile birlikte alındığında performansin yüzde 300 arttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır..

Satış konusunda son zamanlarda ülkemizde birçok kitabın çıkması sevindiricidir. Farklı bakış açıları, farklı tecrübe ve tavsiyeler bugün satışcılar için önemli bir gelişim kaynağıdır. Kitap okumak her satışcının yapması zorunlu bir aktivitedir.

50. yaş sayısı için yazdığım bu kısa yazıyı  daha fazla uzatmadan Satışın 10 Altın Kuralını okuyan, tavsiye eden tüm değerli okuyucularıma en derin sevgi ve saygılarımı iletmek ve şükranlarımı sunmak isterim.

Mediacat , kitabımın çıktığı ilk günden beri beni desteklemiş ve bana her türlü destek ve ilgiyi göstererek kitabın başarısına çok önemli bir katkıları olmuştur. Başta, Mediacat başkanı Pelin Ğzkan olmak üzere, kitabın oluşturulmasında ve dağıtılmasında emeği geçen herkese tek tek teşekkürlerimi sunmak isterim. Mediacat ailesi benim için çok değerlidir ve iyi ki bu kitabı birlikte çıkartmışız..

Bu vesile ile her zaman yanımda olan kitapta yazdığım her satırı okuyan, değerlendiren ve kitaba değerli katkıları olan sevgili eşim Neylan’a da huzurlarınızda çok teşekkür etmek isterim. Ve en son D&R ‘a da kitabımı Türkiye’nin her köşesinde her zaman sürekli raflarında bulundurdukları için teşekkür ederim.

Tüm sevgili okurlara tekrar tekrar teşekkür ederim.. Bu kitap sizlerin tavsiyeleri ile hergün satmaktadır. Bana göndereceğiniz yorumlar, hikayeler, tavsiyeler bundan sonra yazacağim kitaplarıma ışık tutacaktir. taner@tanerozdes.com mail atarak katkıda bulunabilirsiniz..

Nice birlikte mutlu, başarılı, sağlıklı yıllara ..

Sevgilerimle, 

Taner Özdeş


A. Taner Özdeş


Yorumlar
98
Sevgili Taner Bey Turkmenistanda faaliyet gosteren bir firmada superviser olarak Gorev yapmaktayim. Google search yaptim size ulashtim. Shu anda 25 tane elemanim var ve pazarlama ishiyle ugrashiyorum. Lutfen bana calisma hayatimda daha da basarili olabilmem icin yardimci olunuz. Bizim buralarda sizler gibi aydinlar pek bulunmaz. Saygilar ve sevgilerimi iletiyorum. Parahat Seyitguliyev Superviser, manager

Parahat Seyitguliyev
superviser
Bu arada "keşke daha önce alsaydım" dediğim, ve okumaya devam ettiğim "Satışın 10 Altın Kuralı" isimli kitabınızı edindim. Yarısına geldim kitabınızın ve iş hayatında farkında olmadan yaptığım doğruları, ve yapmamış olduğum davranışları görüyorum. Okudukça insan gerçekten kendini, tavırlarını sorgulayıp, daha iyisini nasıl yapacağını düşünüyor. Bilgi, deneyim ve emeğinize sağlık

Orkun Alper
0532 331 00 93
Böyle faydalı bir eser için sonsuz teşekkürler size. Ve ayrica bu kadar şeffaf ve samimi bakış aciniza , paylasimci ruhununuza da Teşekkürler inanılmaz keyifle okuyorum. Sevgiler.

Aslı Şencan
AC Yapı
satış konusunda sürekli karşıma çıkan insan. çok sıkı takip etmemiştim ama bi kitabını aldım (bkz: satışın 10 altın kuralı) ve şimdiye kadar okumadığıma pişman oldum. satış ve pazarlama çok genel terimler ve herkes uzman ama bu kitap hakikaten benim için faydalı oldu. satış işiyle ilgili olanlara tavsiye edilir.

Bay Corat
Ekşi Sözlük
Selamunaleykum taner abi demek istiyorum biraz daha sicak kanli olsun bey diyerek aslinda resmiyeti one cijarirdik ama neyse asil konuya gelmek istiyorum sizin Satisin Altin Kurali 12.baski kitabi ilgimi cekti aldim okumaya basladim ama okurken solemem gerekenleri ara ara email atmak istedim ilk basta varlik aileden gelmissiniz egitimleriniz en azindan bize gore ust safada yurt disi gidip gelmeleriniz cok guzel ama abi benim oyle imkanim olmadi sen lise sonda tekstil pazarlamaya baslarken ben calismak zorunda oldugum icin lise birde sicak satis temsilcisiydim birebir yasaya yasaya ogrendim bu yuzden sizin anlattiginiz cogu seylere katiliyorum ama daha cok yasayarak degilde okuyarak bunlari ogrenmissiniz ve ben 26 yasindayim suanda bolge sorumlusuyum cok sukur hala kitabinizi okuyorum arada boyle yazarim abi kizmayin yanlis birsey soylediysemde ozur dilerim.

Mehmet Ulus


Yorum Ekle

Ad Soyad
E-mail
Kurum
Yorum
Taner Özdeş | 2011 | Her Hakkı Saklıdır
Paradigmasal